Atoderm Huile de douche

24 часа хидратација и непосреден комфор веднаш по туширањето.

Секојдневен чистач кој се измива

МНОГУ СУВА, ИРИТИРАНА ДО АТОПИЧНА ЧУВСТВИТЕЛНА КОЖА

Skin barrier therapy™ патент

За кого?

За целото семејство (освен предвремено родени бебиња)

Кои се состојките ?

Погледнете го составот
Prescribed by dermatologists Препорачано од страна на дерматолози

Докажана ефикасност.

Кожата е 26% повеќе хидрирана после 27 дена. *

ATODERM HUILE DE DOUCHE

-Интензивно негува
-Смирува иритација
-Чисти, ги обновува липидите и смирува
-Ја остава кожата комфорна, свиленкасто мека
-Многу добра кожна и офталмолошка подносливост
Не комедогено - Блага пена - Кремасто и свиленкасто масло - Не мрсна текстура - Без сапун - Не ги иритира очите

Погледнете го изворот

Сите BIODERMA производи се формулирани во согласност со екобиолошките принципи, кои се во срцето на NAOS пристапот за почитување на кожата како екосистем и зачувување на нејзиното здравје, долготрајно.

Atoderm Huile de Douche смирува и штити од надворешни агресии благодарение на неговата ексклузивна формула составена од растителни биолипиди*, витамин ПП и The Skin Barrier therapy™ патентот.

(1) и (2) Растителните биолипиди го смируваат чувството на затегнатост, ја зголемуваат отпорноста на кожата со пресоздавање на заштитната бариера на кожата. Патентот The Skin Barrier therapy™ спречува адхезија на бактериите (Staphylococcus aureus) кои ја влошуваат иритацијата на кожа. Патентираниот природен комплекс D.A.F го зголемува прагот на толеранција на кожата.

*Естри од кокос и сончоглед

Face Лице
Body Тело
Hands Раце

Еднаш или двапати на ден - 7 дена во неделата

  • Чекор 1 За туширање нанесете на влажна кожа.
  • Чекор 2 Исплакнете.
  • Чекор 3 За уште подобри резултати, користете производи од Atoderm линијата за нега на кожата.

Ако сувоста на кожата опстојува, консултирајте се со вашиот доктор.

Работиме секојдневно на влијанието на нашите производи врз надворешната средина. Повеќето од нашите производи се направени од пластика и може да се рециклираат. Сите наши надворешни амбалажи се направени од хартија од одржливо управувани шуми. Погледнете ги локалните упатства за сортирање за да го рециклирате вашиот производ најсоодветно.

Сувата, многу сува до иритирана кожа резултира со промена на кожата бариера, што доведува до дехидратација и го олеснува продирањето на иританси во кожата. Кожата ја губи својата еластичност и мекост. Станува безживотна, груба и има тенденција да се чувствува затегнато, па дури и да чеша. Надворешните фактори како што се околината, студот, варијациите на температурите и загадувањето ја напаѓаат кожата секојдневно. Во овој контекст, производот што се користи за хигиена е исклучително значаен, и затоа треба да се прилагоди на чувствителноста на кожата.

Тестирано под дерматолошки надзор

Ја остава кожата свиленкасто мазна и удобна. 
80% од испитаниците сметаат дека нивната кожа е веднаш омекната, удобна и мазна (1)

Погледнете го изворот

Исклучително хранлива 
Ја зголемува хидратацијата на кожата за + 26% по 27 дена од употребата. Ова зголемување може да достигне дури до 39%. Нивото на хидратација трае 24 часа после 27 дена употреба.(2)

Погледнете го изворот

Овој производ е формулиран според екобиолошкиот пристап на NAOS лабораториите. Во срцето на овој производ:

Бактериите природно се наоѓаат на површината на кожата и се неопходни за нејзината рамнотежа. Во случај на кожа склона кон атопија, зголемено ниво на одредени бактерии може да предизвика влошување на нејзината состојба. Овој патентиран комплекс ја ограничува адхезијата на овие бактерии на површината на кожата. Овој патент од NAOS истражувачкиот центар е дизајниран во Aix-en-Provence и развиен во нашите лаборатории.

Надворешниот стрес може да ја направи кожата реактивна и чувствителна. Овој патентиран комплекс го зголемува прагот на толеранција на кожата - без оглед на типот на кожата - за да ја зајакне нејзината отпорност. Овој патент на NAOS истражувачкиот центар е дизајниран во Aix-en-Provence и развиен во нашите лаборатории.

Погледнете ја листата на состојки