Atoderm Intensive Gel moussant

Нежен прочистувачки гел за чистење, против чешање.

Секојдневен чистач кој се измива

МНОГУ СУВА, ИРИТИРАНА ДО АТОПИЧНА ЧУВСТВИТЕЛНА КОЖА

Skin barrier therapy™ патент

За кого?

За целото семејство (освен предвремено родени бебиња)

Кои се состојките ?

Погледнете го составот
Prescribed by dermatologists Препорачано од страна на дерматолози

Ефикасност докажана со дерматолошки студии

85% попријатно чувство на кожата.

-Нежно чисти
-Смирува чувство на непријатност и иритација
-Заштитува од сувост на кожата
-Ја почитува рамнотежата на кожата благодарение на супер масната база за чистење
Одлична подносливост - Без сапун - Без парфем

Погледнете го изворот

Сите BIODERMA производи се формулирани во согласност со екобиолошките принципи, кои се во срцето на NAOS пристапот за почитување на кожата како екосистем и зачувување на нејзиното здравје, долготрајно.

Формулиран со средства за прочистување и витамин ПП, Atoderm Intensive Gel Moussant се бори против размножувањето на микроорганизмите, иритансите кои ја влошуваат сувоста на кожата. Atoderm Intensive пенест гел ги намалува чувствата на непријатност и иритација и помага биолошки да се зајакне бариерата на кожата.

Body Тело
Face Лице
Hands Раце
Производ на Bioderma како да се користи производот чекор по чекор
Производ на Bioderma како да се користи производот чекор по чекор

Наутро и/или навечер

  • Чекор 1 Нанесете Atoderm Intensive Gel Moussant на влажна кожа.
  • Чекор 2 Направете пена, а потоа исплакнете темелно.
  • Чекор 3 Нежно исушете.
  • Чекор 4 Потоа нанесете Atoderm Intensive Baume за нега.

Ако сувоста опстојува, консултирајте се со вашиот доктор. Може да се користи кај новороденчиња, со исклучок на предвремено родени бебиња.

Работиме секојдневно на влијанието на нашите производи врз надворешната средина. Повеќето од нашите производи се направени од пластика и може да се рециклираат. Сите наши надворешни амбалажи се направени од хартија од одржливо управувани шуми. Погледнете ги локалните упатства за сортирање за да го рециклирате вашиот производ најсоодветно.

Многу сувата кожа се карактеризира со непријатност и затегнатост а можна е и појава на чешање, пукнатини или распукување, особено во најизложените или најчувствителни регии. Иритираната и атопична кожа се карактеризира со екстремна сувост и црвени регии кои честопати се покриени со мали пликови што предизвикуваат интензивно чешање.

Тестирано под дерматолошки надзор

Смирува
Кожата е смирена за 90% од волонтерите * Кожата е поудобна за 85% од волонтерите * Заштитува од сувост на кожат
Кожата е подобро хидрирана кај 90% од волонтерите*

Погледнете го изворот
Доказ за ефикасност на производот на Bioderma

Овој производ е формулиран според екобиолошкиот пристап на NAOS лабораториите. Во срцето на овој производ:

Бактериите природно се наоѓаат на површината на кожата и се неопходни за нејзината рамнотежа. Во случај на кожа склона кон атопија, зголемено ниво на одредени бактерии може да предизвика влошување на нејзината состојба. Овој патентиран комплекс ја ограничува адхезијата на овие бактерии на површината на кожата. Овој патент од NAOS истражувачкиот центар е дизајниран во Aix-en-Provence и развиен во нашите лаборатории.

Надворешниот стрес може да ја направи кожата реактивна и чувствителна. Овој патентиран комплекс го зголемува прагот на толеранција на кожата - без оглед на типот на кожата - за да ја зајакне нејзината отпорност. Овој патент на NAOS истражувачкиот центар е дизајниран во Aix-en-Provence и развиен во нашите лаборатории.

Погледнете ја листата на состојки