Photoderm MINERAL FLUIDE SPF50+

Висока, 100% минерална заштита

Специфична заштита

Алергии на хемиски филтри Чувствителна до нетолерантна кожа

Cellular protection

За кого?

За целото семејство (деца постари од 6 месеци)

Кои се состојките ?

Погледнете го составот
Prescribed by dermatologists Препорачано од страна на дерматолози

Photoderm MINERAL е специјално формулиран за кожа алергична на хемиски филтри.

-100% минерални филтри
-Овозможува многу висока УВА/УВБ заштита на кожата алергична на хемиски филтри, мириси и сонце
-Не остава бели трги на кожата
-Ја активира природната одбрана на кожата и штити од ризици од оштетување на клетките
-Гарантира оптимална толеранција
Некомедогено - Без парфем - Водоотпорно – Немрсно

Погледнете го изворот

Сите BIODERMA производи се формулирани во согласност со екобиолошките принципи, кои се во срцето на NAOS пристапот за почитување на кожата како екосистем и зачувување на нејзиното здравје, долготрајно.

Не сите типови на кожа имаат иста толеранција на УВ филтри, па затоа некои луѓе можат да страдаат од алергии на хемиски филтри. Може да се појави во форма на црвени дамки на пример.

Познато е дека кремите за сончање кои содржат само минерални филтри најдобро се поднесуваат од особено чувствителна или  кожата склона кон алергии.

Photoderm MINERAL Fluide SPF50+ е заштитна  нега на сонце за кожа која е нетолерантна или алергична на парфеми или хемиски филтри, како и за бебешка кожа (+6 месеци):

- Неговата формула е составена од 100% минерални филтри и нуди оптимална заштита од УВА и УВБ зраци и обезбедува одлична толеранција за чувствителна и алергична кожа.

-  CELLULAR PROTECTION го комплетира дејството на  УВА/УВБ филтрите, заштитувајќи ги клетките од оксидативен стрес благодарение на витаминот Е, моќен антиоксиданс.

Вистински дерматолошки производ за нега на сонце, оваа формула има ултра флуидна и лесна текстура, со лесна апликација за рамномерна и оптимална заштита

Body Тело
Face Лице

Неколку пати на ден при изложување на сонце

  • Чекор 1 Нанесете рамномерно пред изложување на сонце (нанесувањето мала и недоволна количината на производ го намалува нивото на заштита).
  • Чекор 2 Повторете го нанесувањето, пред и по пливање, трчање и спортување.

Нанесете на здрава кожа. Не ги изложувајте на сонце бебињата или малите деца. Прекумерното изложување на сонце е штетно за вашето здравје. Не е погоден за бебиња помали од 6 месеци.

Работиме секојдневно на влијанието на нашите производи врз надворешната средина. Повеќето од нашите производи се направени од пластика и може да се рециклираат. Сите наши надворешни амбалажи се направени од хартија од одржливо управувани шуми. Погледнете ги локалните упатства за сортирање за да го рециклирате вашиот производ најсоодветно.

Алергијата на хемиски филтри може да се манифестира со црвени лезии и чешање.

Tested under dermatological and ophtalmological control

Чувство не мекост
Производот ја остава кожата мека: 86% (1) Производот не ја суши кожата: 91% (1)

Погледнете го изворот

Ефикасно штити
Производот ефикасно штити од изгореници: 95% (1)

Многу отпорен на вода

Погледнете го изворот

Овој производ е формулиран според екобиолошкиот пристап на NAOS лабораториите. Во срцето на овој производ:

За да се заштити од клеточно оштетување поврзано со изложување на сонце, кожата се потпира на природни заштитни механизми кои понекогаш знаат да бидат недоволни. Клеточната заштита ги блокира реакциите на слободните радикали, што доведува до заштита на клеточните мембрани. Тоа помага да се ограничи ефектот на стареење на кожата и ја подобрува функцијата на кожата бариера.

Погледнете ја листата на состојки