Sébium Gel moussant

Нежен чистач за прочистување на кожата. Ги отстранува нечистотиите, го контролира излачувањето на себум.

Секојдневен чистач кој се измива

Комбинирана до мрсна кожа

D.A.F. Патент

За кого?

Возрасни, Тинејџери

Кои се состојките ?

Погледнете го составот
Prescribed by dermatologists Препорачано од страна на дерматолози

Мек, нежен и прочистувачки чистач.

Прочистена и удобна кожа: 100%. (1)

SEBIUM GEL MOUSSANT

-Нежно чисти и прочистува
-Намалува излачување на себум
-Спречува запушување на порите
-Одлична кожна и окуларна подносливост
Некомедогено - Не ја суши кожата - Без сапун

Погледнете го изворот

Сите BIODERMA производи се формулирани во согласност со екобиолошките принципи, кои се во срцето на NAOS пристапот за почитување на кожата како екосистем и зачувување на нејзиното здравје, долготрајно.

Sébium Gel moussant нежно ја чисти кожата, без да ја исуши: заедно со цинк сулфат и бакар сулфат, го чисти епидермисот, го намалува бројот на неправилности и го ограничува лачењето на себум. Неговата екстремно нежна формула без сапун ја почитува рамнотежата на кожата: одржува физиолошка pH вредност. Патентираниот природен комплекс го подига прагот на толеранција на кожата.

Face Лице
Body Тело

Наутро и/или навечер, секојдневно

  • Чекор 1 Нанесете на влажна кожа.
  • Чекор 2 Направете пена.
  • Чекор 3 Исплакнете темелно.
  • Чекор 4 Нежно исушете.
  • Чекор 5 Може да се користи како пена за бричење.

Работиме секојдневно на влијанието на нашите производи врз надворешната средина. Повеќето од нашите производи се направени од пластика и може да се рециклираат. Сите наши надворешни амбалажи се направени од хартија од одржливо управувани шуми. Погледнете ги локалните упатства за сортирање за да го рециклирате вашиот производ најсоодветно.

Чистењето на лицето е првиот суштински чекор во секоја рутина за нега на кожата. Имајќи предвид дека лицето е најважниот дел од телото за 60% од жените, овој чекор не треба да се занемари. Ја ослободува кожата од акумулираните нечистотии (себум, потење, мртви клетки, бактерии, козметика, соларни филтри, шминка, прашина и други загадувачи), со цел да се подготви кожата за следниот чекор од рутината. Без ова суштинско чистење наутро и навечер, кожата се задушува: хидролипидниот филм повеќе не ја игра својата заштитна улога и порите се затнати. Како резултат, се појавуваат неправилности (митесери и дамки), а тенот е безживотен и нерамномерен. За комбинирана или мрсна кожа склона кон акни, чистењето е уште поважно бидејќи кожата има вишок на себум. Чистењето треба да ги елиминира сите нечистотии без да ја оштети кожата.

Тестирано под дерматолошки надзор

Ограничува лачење на себум 
68% намалување веднаш по употреба (1)

Погледнете го изворот

Прочистува
Прочистена кожа: 100% (1)

Ефикасност против акни
23% намалување во бројот на лезии со акни (2)

Лимитира лачење на себум
37.5% намалено после 28 дена употреба (1)

Погледнете го изворот

Овој производ е формулиран според екобиолошкиот пристап на NAOS лабораториите. Во срцето на овој производ:

Надворешниот стрес може да ја направи кожата реактивна и чувствителна. Овој патентиран комплекс го зголемува прагот на толеранција на кожата - без оглед на типот на кожата - за да ја зајакне нејзината отпорност. Овој патент на NAOS истражувачкиот центар е дизајниран во Aix-en-Provence и развиен во нашите лаборатории.

Погледнете ја листата на состојки