Sébium Gel moussant actif

Длабински чисти и ја почитува кожата за совршена рамнотежа

Секојдневен чистач кој се измива

Мрсна кожа сколна кон акни

D.A.F. Патент

За кого?

Возрасни, Тинејџери

Кои се состојките ?

Погледнете го составот
Easy to use Лесно за употреба

Докажана ефикасност

-17% митисери ** -32% акни ***

-Ги чисти затворените пори*
-Ги намалува неправилностите***
-Длабински чисти*
-Ја почитува рамнотежата на кожата
Најдобар баланс помеѓу кератолитичка ефикасност и добра толерантност
Без сапун, Добра толерантност, Некомедогено

Погледнете го изворот

Сите BIODERMA производи се формулирани во согласност со екобиолошките принципи, кои се во срцето на NAOS пристапот за почитување на кожата како екосистем и зачувување на нејзиното здравје, долготрајно.

Sébium Gel moussant actif е специјално формулиран за кожа склона кон акни, па делува на причините и последиците од овие несовршености од чекорот на чистење:

  • комбинација на салицилна и гликолна киселина помага во чистење на запушените пори, ги намалува несовршеностите и ја подобрува текстурата на кожата
  • цинк глуконат го регулира сјајот
  • каприлил / каприлен глукозид: блага база за чистење која нежно чисти, почитувајќи ја рамнотежата на кожата
  • оптималната pH вредност помага да се постигне најдобра рамнотежа помеѓу ефикасноста и добрата толеранција.

Face Лице
Body Тело

Sébium Gel moussant actif користете наутро и/или навечер додека не исчезнат неправилностите

  • Чекор 1 Нанесете на влажна кожа и формирајте пена со лесна масажа.
  • Чекор 2 Добро исплакнете.
  • Чекор 3 Нежно исушете.

Во случај на непријатност или благо црвенило, користете го производот секој втор ден.
Ако иритацијата продолжи, престанете да го користите производот и консултирајте се со здравствен работник.
Избегнувајте користење на Sébium Gel moussant actif во комбинација со изотретиноин или третмани со висока содржина на кератолитик.
За тенка, чувствителна кожа, препорачуваме нежно средство за чистење, како што е Sébium Gel moussant – пенест гел за чистење

Работиме секојдневно на влијанието на нашите производи врз надворешната средина. Повеќето од нашите производи се направени од пластика и може да се рециклираат. Сите наши надворешни амбалажи се направени од хартија од одржливо управувани шуми. Погледнете ги локалните упатства за сортирање за да го рециклирате вашиот производ најсоодветно.

Кожата се менува за време на пубертетот: станува погуста, сјајна, се појавуваат недостатоци со различен степен на сериозност, што понекогаш продолжува и во зрелоста.Кожата склона кон акни е хронична воспалителна состојба поради хормонална нерамнотежа, вишок на себум со лош квалитет и пролиферација на бактеријата C.acnes.Акните комбинираат два типа на лезии:Комедогени: микроцисти и комедони (често наречени митисери).Воспалителни: папули, пустули или нодули, што може да доведе до создавање на лузни.Состојбата на акните се движи од благи форми, наречени „физиолошки“, до исклучително тешки форми. Чистењето е клучен чекор во справувањето со оваа патологија. Потребна е рутина со производ за чистење погоден за мрсна кожа или кожа склона кон акни што им се препишува на пациентите како дел од нивниот третман. Тоа е првиот чекор од негата.

Тестирано под дерматолошки надзор

Кожата е прочистена: 97% *
Длабински исчистена кожа: 90% *
Кожата е мека 90% ***
Измазнета кожа: 87% *

Погледнете го изворот

Запушените пори се исчистени: 72% *

Се намалуваат неправилностите: митисери -17% **, мозолчиња -32% ***

Погледнете го изворот

Овој производ е формулиран според екобиолошкиот пристап на NAOS лабораториите. Во срцето на овој производ:

Надворешниот стрес може да ја направи кожата реактивна и чувствителна. Овој патентиран комплекс го зголемува прагот на толеранција на кожата - без оглед на типот на кожата - за да ја зајакне нејзината отпорност. Овој патент на NAOS истражувачкиот центар е дизајниран во Aix-en-Provence и развиен во нашите лаборатории.

Погледнете ја листата на состојки