Sensibio AR

Долготрајна нега против црвенило. Моментално смирува.

СЕКОЈДНЕВНА НЕГА НА КОЖА

Чувствителна кожа склона кон црвенило

Rosactiv™ патент

За кого?

Возрасни, Тинејџери

Кои се состојките ?

Погледнете го составот
Prescribed by dermatologists Препорачано од страна на дерматолози

Докажана ефикасност

Подобрување на симптомите на розацеа: 86%.*

-Спречува појава и го намалува
-Интензитетот на црвенилото
-Ги подобрува симптомите на розацеа
-Ја смирува кожата
-Хидрира и ја зајакнува бариерата на кожата
Одлична подносливост - Некомедогено - Добра подлога за шминка - Без мирис

Погледнете го изворот

Сите BIODERMA производи се формулирани во согласност со екобиолошките принципи, кои се во срцето на NAOS пристапот за почитување на кожата како екосистем и зачувување на нејзиното здравје, долготрајно.

Фотографија на производот BIODERMA, Sensibio Light 40ml, смирувачки третман за чувствителна кожа

Sensibio AR го намалува и спречува црвенилото: интензивно привремено црвенило, трајно црвенило, мали видливи крвни садови.
Ексклузивниот патент Rosactiv™ го намалува црвенилото и го спречува неговото појавување така што биолошки делува на сите клетки на кожата вклучени во започнувањето и влошувањето на ова црвенило:

- Го инхибира производството на протеин одговорен за вазодилатација, а со тоа и појавата и постојаноста на црвенилото.

- Го ограничува ослободувањето на молекули кои предизвикуваат алергиски реакции и влошување на вазодилатација.
Бидејќи чувствителната кожа подложна на црвенило е особено нежна, производот Sensibio AR го олеснува чувството на непријатност и чувството на топлина, благодарение на комбинацијата на активни состојки избрани поради нивните смирувачки својства: еноксолон, алантоин и канола, кои моментално ги намалуваат топлотните сензации. Глицерин и канола навлажнуваат, ја зајакнуваат бариерната функција и обезбедуваат вистински комфор на кожата. D.A.F.™ патентираниот природен комплекс го зголемува прагот на толеранција на кожата.

Face Лице

Наутро и навечер

  • Чекор 1 Нанесете Sensibio AR на чиста кожа.
  • Чекор 2 Нежно масирајте за целосно да се апсорбира.

Нанесете Sensibio AR на чиста кожа. Овој производ не е лек. Во случај на сериозно црвенило, консултирајте се со вашиот доктор. Кога сте изложени на сонце, препорачуваме да користите крем за заштита од сонце создаден за чувствителна, реактивна кожа:

Photoderm AR SPF 50+, смирувачки третман за заштита од сонце против црвенило,
Sensibio AR Cream SPF 30, тонирана нега против црвенило со заштита од сонце.

Работиме секојдневно на влијанието на нашите производи врз надворешната средина. Повеќето од нашите производи се направени од пластика и може да се рециклираат. Сите наши надворешни амбалажи се направени од хартија од одржливо управувани шуми. Погледнете ги локалните упатства за сортирање за да го рециклирате вашиот производ најсоодветно.

Чувствителната кожа може да биде реактивна и има потенцијал многу лесно да се зацрвенува. Ова црвенило може да биде привремено и да се појавува повремено: ова е феномен на вцрвенување што може да биде придружено со чувство на непријатност (пецкање, жарење, итн.). Понекогаш, црвенилото е трајно: ова се нарекува еритроза. Во некои случаи, мали крвни садови се појавуваат дури и на кожата: ова е феномен на купероза. Розацеа е воспалително заболување на кожата кое, иако е незначително во почетокот, се развива со текот на времето и се манифестира со хронично црвенило на носот, образите, понекогаш и на брадата и челото. Влијанијата врз розацеа се главно биолошки, а може да резултира и врз квалитетот на секојдневниот живот, поради црвенилото што може да предизвика засрамување, фрустрација или намалување на самодовербата.

Резултати докажани со клинички студии

Го намалува интензитетот на црвенилото
Подобрување на симптомите на розацеа : 86% (1)

Смирува
Смирена кожа: 77% (2)

Хидрира
Пријатно чувство на кожата: 73% (3)Квалитет на животот

Подобрување на квалитетот на животот секојдневно: 97% (1)

Погледнете го изворот

Овој производ е формулиран според екобиолошкиот пристап на NAOS лабораториите. Во срцето на овој производ:

Црвенилото настанува првенствено поради проширувањето и слабеењето на микро-капиларите на кожата. Овој патентиран комплекс делува на факторот што придонесува за промени во овие микро-капилари. Овој патент од NAOS истражувачкиот центар е дизајниран во Aix-en-Provence и развиен во нашите лаборатории.

Надворешниот стрес може да ја направи кожата реактивна и чувствителна. Овој патентиран комплекс го зголемува прагот на толеранција на кожата - без оглед на типот на кожата - за да ја зајакне нејзината отпорност. Овој патент на NAOS истражувачкиот центар е дизајниран во Aix-en-Provence и развиен во нашите лаборатории.

Погледнете ја листата на состојки