Sensibio DS+ Crème

Смирувачка нега за чувствителна кожа склона кон црвенило и перутање.

СЕКОЈДНЕВНА НЕГА НА КОЖА

Чувствителна кожа склона кон црвенило и сквами

D.A.F. Патент

За кого?

Возрасни, Тинејџери

Кои се состојките ?

Погледнете го составот
Prescribed by dermatologists Препорачано од страна на дерматолози

Клинички докажана ефикасност

По само два месеци третман, симптомите на себороичен дерматит значително се намалени. *

-Спречува пролиферацијата на иритансите
-Го намалува црвенилото и ја смирува кожата
-Елиминира сквами
Одлична подносливост - Некомедогено - Лесна и нелеплива текстура - Без мирис

Погледнете го изворот

Сите BIODERMA производи се формулирани во согласност со екобиолошките принципи, кои се во срцето на NAOS пристапот за почитување на кожата како екосистем и зачувување на нејзиното здравје, долготрајно.


Sensibio DS+ кремот делува против причинителот на црвенилото и перутањето. Благодарение на анти-габичното дејство, помага да се ограничи размножувањето на габичката Malassezia, која е причинителот за појава на црвенило и сквами. Смирувачките и емолиентните состојки - еноксолон и кокосово масло ја смируваат иритираната кожа, го минимизираат црвенилото и видливо го намалуваат формирањето на лушпи (сквами).

Face Лице
Производ на Bioderma како да се користи производот чекор по чекор
Производ на Bioderma како да се користи производот чекор по чекор

Наутро и/или навечер

  • Чекор 1 Нанесете на кожата после чистење.
  • Чекор 2 Нежно масирајте за целосно да се апсорбира.

Не нанесувајте на кожа што е видливо иритирана или има влажни лезии. Доколку проблемот продолжи, консултирајте се со вашиот доктор.

Работиме секојдневно на влијанието на нашите производи врз надворешната средина. Повеќето од нашите производи се направени од пластика и може да се рециклираат. Сите наши надворешни амбалажи се направени од хартија од одржливо управувани шуми. Погледнете ги локалните упатства за сортирање за да го рециклирате вашиот производ најсоодветно.

Себороичниот дерматит е хронична дерматоза, која се карактеризира со црвени лушпести лезии. Првенствено се појавува во две регии: скалпот и лицето. Главна причина за оваа патологија е пролиферација на габичката Malassezia. Пролиферацијата е можна само при зголемено излачување на себум: ова предизвикува формирање на црвенило и лушпи (сквами) на чувствителната и иритирана кожа.

Резултати докажани со клинички студии

Хидрира
Хидрирана и комфорна кожа: 89% (1)
Мека кожа: 95% (1)

Погледнете го изворот

Смирува и намалува црвенило
Намалува црвенило: 76% (1)
Намалува чувство на затегнатост: -93% (2)

Елимирање на сквами
Сквамите се намалени: 83% (1)
Помалку сквами: -95% (2)

Погледнете го изворот

Овој производ е формулиран според екобиолошкиот пристап на NAOS лабораториите. Во срцето на овој производ:

Надворешниот стрес може да ја направи кожата реактивна и чувствителна. Овој патентиран комплекс го зголемува прагот на толеранција на кожата - без оглед на типот на кожата - за да ја зајакне нејзината отпорност. Овој патент на NAOS истражувачкиот центар е дизајниран во Aix-en-Provence и развиен во нашите лаборатории.

Погледнете ја листата на состојки