Sensibio DS+ Gel nettoyant

Смирувачки и прочистувачки гел за чистење кој делува против црвенило и перутање на кожата.

Секојдневен чистач кој се измива

Чувствителна кожа склона кон црвенило и сквами

D.A.F. Патент

За кого?

Возрасни, Тинејџери

Кои се состојките ?

Погледнете го составот

Докажана ефикасност

Кожата е повеќе комфорна: 80%.*

  • Нежно чисти и прочистува
  • Спречува пролиферацијата на иритансите
  • Ја смирува иритираната кожа
  • Исклучително нежна текстура за чистење без сапун која ја подржува физиолошка pH на кожата
  • Без сапун - Без мирис

Сите BIODERMA производи се формулирани во согласност со екобиолошките принципи, кои се во срцето на NAOS пристапот за почитување на кожата како екосистем и зачувување на нејзиното здравје, долготрајно.


Иновација која произлегува од експертското истражување на BIODERMA на биологијата на кожата. Sensibio DS+ гелот ефикасно делува против причинителот на црвенилото и сквамите. Помага да се ограничи размножувањето на габичката Malassezia, која е причинителот за појава на црвенило и сквами. Гелот Sensibio DS+ ја прочистува кожата и го намалува формирањето на сквами (лушпи). D.A.F. патентираниот природен комплекс го зголемува прагот на толеранција на кожата.

Body Тело
Face Лице
Производ на Bioderma како да се користи производот чекор по чекор
Производ на Bioderma како да се користи производот чекор по чекор

Наутро и/или навечер

  • Чекор 1 Нанесете Sensibio DS+ гел на мокра кожа.
  • Чекор 2 Нежно измасирајте го лицето.
  • Чекор 3 Исплакнете темелно.
  • Чекор 4 Исушете нежно.
  • Чекор 5 Потоа нанесете Sensibio DS+ крем.

Избегнувајте контакт со очите.

Работиме секојдневно на влијанието на нашите производи врз надворешната средина. Повеќето од нашите производи се направени од пластика и може да се рециклираат. Сите наши надворешни амбалажи се направени од хартија од одржливо управувани шуми. Погледнете ги локалните упатства за сортирање за да го рециклирате вашиот производ најсоодветно.

Црвенило поврзано со чешање и локализирани сквами во иритирани мрсни регии: страните на носот, веѓите, челото и брадата.

Тестирано под дерматолошки надзор

Нежно чисти
Кожата е исчистена: 100%*
Кожата е помека: 100%*

Погледнете го изворот
Производ на Bioderma како да се користи производот чекор по чекор

Овој производ е формулиран според екобиолошкиот пристап на NAOS лабораториите. Во срцето на овој производ:

Надворешниот стрес може да ја направи кожата реактивна и чувствителна. Овој патентиран комплекс го зголемува прагот на толеранција на кожата - без оглед на типот на кожата - за да ја зајакне нејзината отпорност. Овој патент на NAOS истражувачкиот центар е дизајниран во Aix-en-Provence и развиен во нашите лаборатории.

Malassezia е габичка која природно се наоѓа на површината на кожата. Вишокот секреција на себум од скалпот го промовира нејзиниот прекумерен раст, што предизвикува појава на првут, сквами и чешање. Овој патентиран комплекс го минимизира лачењето на себум и исто така го ограничува размножувањето на Malassezia габичката. Овој патент од NAOS истражувачкиот центар е дизајниран во Aix-en-Provence и развиен во нашите лаборатории.

Погледнете ја листата на состојки