Sensibio Eye

Смирувачка и хидратантна нега за чувствителната зона околу очите.

СЕКОЈДНЕВНА НЕГА НА КОЖА

Чувствителна кожа

Toleridine™ патент

За кого?

Возрасни, Тинејџери

Кои се состојките ?

Погледнете го составот

Докажана ефикасност.

Деконгестивен ефект: 85%.*

  • Намалува оток и ги измазнува фините линии
  • Смирува и трајно ја зајакнува заштитната бариера на кожата
  • Хидрира
  • Одлична подносливост - Гел-крем текстура, компатибилна со шминка - Погодно за лица кои носат контактни леќи - Без мирис
Погледнете го изворот

Сите BIODERMA производи се формулирани во согласност со екобиолошките принципи, кои се во срцето на NAOS пристапот за почитување на кожата како екосистем и зачувување на нејзиното здравје, долготрајно.

Sensibio Eye веднаш ги смирува чувствата на непријатност и иритација во зоната околу очите, биолошки ја зајакнува отпорноста на кожата од иритации и го зголемува прагот на толеранција на чувствителната кожа. Биолошкиот напредок за чувствителната кожа, патентот Toleridine™, поттикнат од D.A.F. (Дерматолошки напредна формула) патентираниот природен комплекс, го инхибира производството на про-воспалителни молекули и со тоа ја прави кожата помалку реактивна. Кофеинот, деконгестивна состојка која се наоѓа во Sensibio Eye, помага да се намали отеченоста. Хијалуронската киселина ги измазнува и намалуваат фините линии, а навлажнувачките состојки даваат чувство на комфорт.

Eyes Очи и очни капаци
Производ на Bioderma како да се користи производот чекор по чекор
Производ на Bioderma како да се користи производот чекор по чекор

Наутро и/или навечер

  • Чекор 1 Нанесете Sensibio Eye околу очната регија и на очните капаци, по чистењето.
  • Чекор 2 Лесно масирајте одвнатре кон надворешноста на очите додека не се впие.

Работиме секојдневно на влијанието на нашите производи врз надворешната средина. Повеќето од нашите производи се направени од пластика и може да се рециклираат. Сите наши надворешни амбалажи се направени од хартија од одржливо управувани шуми. Погледнете ги локалните упатства за сортирање за да го рециклирате вашиот производ најсоодветно.

Чувствителната кожа не е во можност да ја врши својата улога на заштитна бариера против иританси. Шминка, загадување, надворешен стрес: кожата е ослабена и затегната од ден на ден. Чувствителната кожа се карактеризира со чувство на топлина, непријатност и широко распространето или локализирано црвенило. Лесно дехидрира а сувоста доведува до непријатни чувства на затегнатост. Прекумерната чувствителност на кожата може да биде привремена или трајна.

Тестирано под дерматолошки надзор

Хидрира

Моментално хидрирана кожа: 100%*

Погледнете го изворот

Смирува

Смирена кожа: 91%*


Деконгестија

Деконгестивен ефект: 85%*

Погледнете го изворот

Овој производ е формулиран според екобиолошкиот пристап на NAOS лабораториите. Во срцето на овој производ:

Чувствителната кожа реагира на груби надворешни фактори со лачење на молекули кои предизвикуваат хипер-реактивни реакции и чувства на жарење, чешање, пецкање и црвенило. Овој патентиран комплекс го спречува производството на овие молекули за да се зголеми отпорноста на кожата. Овој патент од NAOS истражувачкиот центар е дизајниран во Aix-en-Provence и развиен во нашите лаборатории.

Надворешниот стрес може да ја направи кожата реактивна и чувствителна. Овој патентиран комплекс го зголемува прагот на толеранција на кожата - без оглед на типот на кожата - за да ја зајакне нејзината отпорност. Овој патент на NAOS истражувачкиот центар е дизајниран во Aix-en-Provence и развиен во нашите лаборатории.

Погледнете ја листата на состојки